Yaşam

Neye mal oldu? RTÜK’ün Kızılcık Şerbeti’ne verdiği 5 haftalık ceza için set işçilerine dava açıldı!

RTÜK tarafından tepkisel sahneler nedeniyle 5 hafta yayın durdurma cezası alan Kızılcık Şerbeti dizisinde set çalışanlarına fatura kesildi. 5 hafta yayınlanmayacak olan dizinin kaybı büyük olurken set işçilerinin bedelleri de ödenmez hale geldi.

Kızılcık Şerbeti dizisinin akıbeti malum…

Başladığı ilk günden itibaren her bölümüyle gündem yaratan dizi, haftalarca üst üste tepki toplayan sahnelerde yer almıştı. Ancak 18. bölümde evliliğe ve kadına yönelik şiddet sahnesi bardağı taşıran son damla oldu.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in soruşturma başlatıldığını açıklamasının ardından ceza kesinleşti ve Kızılcık Şerbeti’ne hem para cezası hem de 5 hafta program durdurma cezası verildi.

Show TV avukatları olayın takipçisi olacaklarını söyledi ve karar temyize götürüldü. Show TV itiraf bitmeden diziyi yayınlayacaklarını duyurdu.

Geçtiğimiz Cuma akşamı Show TV, Kızılcık Şerbeti’ni yayınlama kararı aldı. Ancak dizi yayına girer girmez RTÜK tarafından kesildi ve yerine ‘İslafobi’ belgeseli yayınlandı. Bu büyük bir tepkiye neden oldu.

5 hafta süreyle programa ara verme yasağını yerine getirmek zorunda olan dizide şimdi faturayı set çalışanları ödeyecek.

Birsen Altuntaş’ın haberine göre hem 1.5 milyon TL para cezası hem de 5 hafta yayın akışından alınma, dizi ve yapım ekibiyle birlikte kanalı da sıkıntıya soktu.

Ne yazık ki kameramanından makyözüne, çaycısından temizlikçisine kadar yüzlerce set çalışanı bu zorluğun yükünü çekecek…

Kulis bilgilerine göre, 5 haftada porsiyon başına kayıp vurulduğunda, çok büyük bir rakam olabilirdi, bu da takımın bedellerinin ödenmemesine neden olabilirdi… Bu nedenle, bir kaza olması kaçınılmazdı. Ödemelerde aksama…

Eee ne diyelim işçinin başına geldi yine…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın…

kemalpasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu