Ekonomi

Borç yapılandırma teklifi ve geçici işçilere ilişkin düzenleme bu hafta TBMM’ye sunulacak.

Investing.com – Bu hafta TMMB Genel Kurulu’nda, kamu borçlarının yeniden yapılandırılmasını içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklifle vergi dairesine borcu olan 7,6 milyon kişinin 4,6 milyar liralık borcu silinecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ocak ayında açıkladığı ve Meclis Başkanı’na sunduğu önergede sadece vergi cezaları, gümrük yükümlülüğüne ilişkin idari para cezalarına ilişkin davalarda ödenecek tutarlar, ihtilaflı idari para cezalarının yapılandırılması ve ihtilaflı Yönetmelik kapsamındaki cezalar düzenlenecek.

TBMM’nin haftalık çalışma dönemi özetinde yer alan açıklamaya göre, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yeniden yapılanma düzenlemesi ile vatandaşların vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, SGK’ya, il özel idareler ve belediyeler yeniden yapılandırılacaktır. Bu kapsamda yaklaşık 362 milyar liralık borç 48 ayda ödenebilecek.

14 milyon kişiyi ilgilendiren düzenleme, 31 Aralık 2022 tarihinden önce işlenen fiillere ilişkin kamu borçlarını da kapsayacak.

Sürücülere uygulanan trafik idari para cezalarına istinaden verilen ve aktif olan ceza puanları silinecektir.

Geçici işçilere ilişkin yönetmelik bugün Meclis’e sunulacak.

Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, işten ayrılanlarla ilgili yönetmeliğin bugün Meclis’e sunulacağını bildirdi.

EYT yönetmeliğindeki 4B üyelerinin talebi sorulduğunda Bakan Alım, ellerinden gelse bu konuyu da ekleyeceklerini, hepsinde zorunlu emeklilik koşulunu kaldıracaklarını söyledi. Buradaki sayının çalışanlar kadar olmadığını ancak bunu yaparken sayıyı esas almadıklarını belirtti.

Yazar: Necdet Erginsoy

haber-mentese.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu