Haber

AYBİR: İslamofobiye karşı bir tepki olmalı

İslam Ülkeleri Akademisyenler ve Yazarlar Birliği (AYBİR), düşünce ve ifade özgürlüğünün açık bir şekilde istismarı olan mukaddes saldırılara karşı her ülkenin ve her sivil toplum ve uluslararası kuruluşun gerekli tepkisini ve somut adımlarını atıyor. Avrupa’da Kuran’a yönelik saldırılar. çöpe atması gerektiğini söyledi.

AYBİR’den yapılan yazılı açıklamada, İslam’ın kutsal değerlerine ve Kuran’a yönelik hoşgörüsüzlük, nefret söylemi, şiddet eylemleri ve kasıtlı saldırıların, dünyanın birçok yerinde İslamofobinin yükselişte olduğunu gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, “Dinler, kültürler ve toplumlar arasındaki kırılgan barış iklimi bu saldırılarla zedelenmekte, bazı Batılı ülkelerin ‘ifade özgürlüğü’ gerekçesiyle göz yumduğu eylemler, milletler ve toplumlar arasında ortak bir anlayışın geliştirilmesini imkansız kılmaktadır. .” ifadesi kullanıldı.

Avrupa’da İslam’a ve Kuran’a yönelik eylemlere yönelik tepkilerin arttığı vurgulanarak, kuru ve diplomatik söylemlerle yapılan kınamaların yeterli olmadığı belirtildi.

Hangi dinden olursa olsun kutsal kitaplara ve dini değerlere hakaret niteliğindeki eylemlerin tüm uluslararası yapı ve devletler tarafından nefret suçu olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İslam dininin mukaddes değerlerine yönelik bu saldırılar, dünya barış ve istikrarına zarar vermektedir. Bu nedenle kutsal değerlere yönelik saldırılara karşı her ülkenin, her sivil toplum ve uluslararası kuruluşun tepki göstermesi ve somut adımlar atması gerektiğine inanıyoruz. düşünce ve ifade özgürlüğünün açık bir şekilde kötüye kullanılmasıdır.”

Dini değerlere ve kutsal kitaplara yönelik nefret söylemi ve şiddet eylemlerinin kabul edilemez olduğu bir kez daha vurgulanan açıklamada, “Dünyadaki tüm sivil toplum kuruluşlarını, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararının güçlü bir karar olması için her türlü çabayı gösterme konusunda işbirliği yapmaya davet ediyoruz. uluslararası norm ve tüm ülkelerde uygulamada birlik ve dayanışma sağlamaktır.” değerlendirme yer aldı.

cilimliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu